Alevi Kültür Derneği Bursa Şubesi

Okunacak En Güzel Kitap , İnsandır...

SANAL TUR

Derneğimizi 360 derece sanal turla gezebilirsiniz.

DERNEK ÜYELİĞİ

Derneğimize üye olmak için üyelik formumuzu doldurabilirsiniz

Cemevine Baskın

 

 

 

Avcılar Yeşilkentteki cemevine sabah erken saatlerinde gelen zabıta ekipleri cemevinin duvarlarını yıktılar.

Bir süredir hem bölge hem de Türkiye kamuoyunun gündeminde olan Avcılar Yeşilkent Mahallesi’ndeki Cemevi binası, bu sabah güne yeni bir baskınla uyandı. Vatandaşların her hafta Cem töreni yaptıkları inşaat halindeki binanın duvarları dozerlerle yıkılarak kullanılamaz hale getirildi.

Sabah saat 05.30 sıralarında gerçekleşen zabıta baskını, Cemevinin bitirlmesi için mücadele eden mahalle sakinlerinin büyük tepkisini çekti.


EMEKLER YERLER BİR OLDU

Yaklaşık 10 yıl önce temeli atılmasına karşın bitirilmeyen Cemevi binası, zamanla başıboş serserilerin ve fuhuşun adresi haline gelince mahalle sakinleri harekete geçmiş, inşaat halindeki binaya kapı ve pencereler takmıştı. Daha sonra bina içerisine soba kuran, halılar seren, duvarları Hz. Ali resimleri süsleyen mahalleli, binada Cem törenleri yaparak kamuoyunun dikkatini Cemevi sorununa çekmeye çalışmıştı. Kamuoyunda büyük yankı bulan bu çabalar Avcılar Belediyesi’nin hoşuna gitmedi.


DAHA ÖNCE DE GELMİŞLERDİ

Cemevi binasına yapılan bu zabıta baskını ilk değil. 20 Ocak sabahı gece geç saatlerde binaya gelen zabıtalar, binanın kapısını kırıp içerideki masa, sandalye, halı, kilim, minder, soba ve Hz. Ali resimlerini toplayıp götürmüştü. Zabıtalar yaptıkları son baskınla binayı kullanılamaz hale getirdi.


“YIKMAYIZ YAPARIZ” DEMİŞTİ!

 Cemevi binasına yapılan dozerli baskın, akıllara Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci’nin bir süre önce Cem TV’de söylediği sözleri getirdi. 28 Ocak’ta Gazeteci-Yazar İdris Akyüz’ün hazırlayıp sunduğu ‘Ne Yaptılar’ adlı programa konuk olan Değirmenci, “Biz yıkmayız yaparız” demişti. Cemevi’yle ilgili hiçbir derneğe söz vermediğinin altını çizen Değirmenci, Cemevi’nin bugüne kadar yapılamamış olmasını da yasal engellere bağlamıştı: “Benim kesinlikle yeni bir Cemevi’yle ilgili olarak hiçbir derneğe sözüm yoktur olamazda. Bu arsa tamamen Avcılar Belediyesi’ne bağlıdır, orada da herhangi bir kimsenin hakkı kesinlikle bulunmamaktadır. Yalan yanlış bilgilerle halkımız bu oyunlara gelmemelidir. Yeşil kentte yine Firuzköy’de olduğu gibi Yeni bir Cem Kültür evi yapılmasını planlıyoruz bunun içinde gerekli yasal işlemleri yürütüyoruz.”

Kaynak : www.yerelgaste.com